Zadzwoń +48 13 420 20 31
+48 13 444 04 33

Faktury on-line nie dają prawa do ulgi internetowej

Aby fakturę zobaczyć, trzeba zalogować się na stronie operatora. Jednak sam dostęp do faktury za Internet nie daje podatnikom prawa do skorzystania z ulgi podatkowej. Takie stanowisko zaprezentowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 11597).

Według resortu dostęp do faktury nie jest fakturą elektroniczną. Przy fakturach elektronicznych występuje m.in. bezpieczny podpis elektroniczny. Przy dostępie internetowym do faktur takich podpisów niestety nie ma. Podatnik musi zadbać o fakturę papierową. Problem w tym, że wydrukowana faktura, do której podatnik ma dostęp po zalogowaniu się na stronie internetowej operatora, nie jest fakturą tradycyjną. Taki dokument powinien wystawić operator sieci. Wydrukowanie faktury z Internetu przez jej odbiorcę nie oznacza, że została wystawiona w formie papierowej.

W konsekwencji taka faktura nie może stanowić podstawy odliczenia ulgi za Internet. Eksperci podpowiadają, że rozwiązaniem tego problemu byłoby przyjęcie przez Polskę innych metod udostępniania e-faktur, na co pozwala unijna dyrektywa VAT. Ministerstwo Finansów mogłoby również uznać wydruk faktury za jej wersję papierową.

zadbamy o rozwoj twojej firmy

JSN Nuru template designed by JoomlaShine.com